Z każdym kolejnym pokoleniem bakterie stają się coraz bardziej odporne (i oporne) na działanie poszczególnych substancji leczniczych. Antybiotyki znajdują się więc w ciężkiej sytuacji. Ale nie tylko ze względu na infekcje bakteryjne. Również na ich wykorzystywanie przez ludzi – bez umiaru. Antybiotyki to bardzo silne substancje, o których warto wiedzieć więcej. Zanim w ogóle się po nie sięgnie. Czym są, jak działają i co najważniejsze – czym grozi ich przedawkowanie?
O antybiotykach kilka faktów
Antybiotyki działają przeciwbakteryjnie bądź bakteriobójczo. Oznacza to, że hamują wzrost bakterii lub całkowicie je zabijają. Są one stosowane, jako jedne z najskuteczniejszych sposobów na walkę z infekcjami właśnie o podłożu bakteryjnym. A co za tym idzie, powszechne w medycynie na całym świecie.
O antybiotykach można powiedzieć, że są to naturalne oraz wtórne produkty metabolizmu mikroorganizmów. Są wykorzystywane przy najróżniejszych schorzeniach, dlatego mogą różnić się od siebie działaniem, mocą oraz skutecznością. Bardzo często stosuje się je również profilaktycznie – jedną z najczęstszych przyczyn, jest słaba odporność. Jeżeli są prawidłowo przyjmowane, są w pełni bezpieczne.
Słowo „antybiotyk” pochodzi od dwóch łacińskich słów – „anti” (przeciw) oraz „bios” (życie”).
W jaki sposób działają antybiotyki w ludzkim organizmie?
Z racji tego, że antybiotyki dzieli się na dwie grupy, ich działanie można opisać następująco:
- unicestwiają komórki drobnoustrojów w organizmie, czyli antybiotyki bakteriobójcze;
- hamują rozrost i namnażanie się komórek bakteryjnych, czyli antybiotyki bakteriostatyczne.
Ogólnie antybiotyki zakłócają syntezę białek komórek bakteryjnych, upośledzają przepuszczalność ich błon śluzowych oraz zakłócają syntezę ścian komórkowych tychże bakterii. Warto pamiętać również o tym, że przyjmowanie antybiotyku może działać niekorzystnie, a nawet szkodliwie na florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Dlatego bardzo ważne w czasie terapii jest przyjmowanie odpowiednich preparatów probiotycznych, które wspierają działanie mikroflory jelitowej.
Co może się stać, jeżeli przedawkuje się antybiotyk?
Przyjmowanie antybiotyku jest ważne, aby zwalczyć infekcję bakteryjną. Należy jednak pamiętać o tym, aby robić to zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Zbyt wczesne zaprzestanie stosowania terapii, może sprawić, że bakterie uodpornią się na lek, który najzwyczajniej przestanie działać. Leczenie takimi preparatami powinno być zatem doprowadzone do samego końca – najczęściej trwa ono tydzień.
Zbyt długie przyjmowanie antybiotyku również jest niezdrowe i może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków ubocznych. Najczęstszymi z nich, są zaburzenia ze strony układu pokarmowego, czyli:
- obfite biegunki,
- zniszczenie flory bakteryjnej jelit,
- stany zapalne jelit,
- zaburzone wchłanianie składników odżywczych,
- bóle żołądka, jelit i okolicy podbrzusza,
- mdłości, brak apetytu oraz ogólne osłabienie organizmu.